Вивих надколінника

 

Колінний суглоб є найбільшим і найскладнішим за будовою суглобом. Він складається з суглоба, що з'єднує стегно і гомілку, а також суглоба, розташованим між стегном і колінної чашечкою. Колінна чашечка (надколінник) приймає на себе основне навантаження при згинанні-розгинанні коліна. Будь-яка травма коліна призводить до больових відчуттів і подальшого обмеження рухової активності.

 

Розрив або розтягнення стабілізуючих бічних зв'язок надколінника призводить до вивиху колінної чашечки. Якщо суглобові поверхні стегна і надколінка змінені дегенеративно, диспластичні або мають уплощенную поверхню, вивих колінної чашечки може відбутися мимовільно, без сторонніх механічних впливів. У зв'язку з цим, розрізняють травматичний вивих надколінка і вивих пов'язаний з особливостями будови. Часто вивих надколінник повторюється, тоді говорять про звичний вивиху. Перша медична допомога в таких випадках буває необов'язковою, пацієнти самі усувають такі вивихи.

 

Така постійна травма коліна може привести до артрозу суглоба, тому вимагає своєчасного лікування.

Надколінник. Вивих надколінника лікування.

 Якщо вивих надколінка стався вперше і усунувся самостійно, то лікування в даному випадку зводиться до наступного:

іммобілізація в гіпсовій лонгет або в ортезі

застосування знеболюючих препаратів

проведення пункції при наявність гемартроза

лікування підшкірного крововиливу і набряку з допомогою холодних компресів

заходи проти тромбозу

уточнення діагнозу та ступеня ушкодження за допомогою додаткових методів обстеження

 

Якщо не діагностований перелом надколінка і травма хряща надколінка незначна, результат лікування найчастіше сприятливий. Вивих надколінника лікування в такому разі не повинно обмежуватися медичними процедурами, необхідно в подальшому їх доповнювати фізичними вправами для зміцнення м'язів стегна.

 

При важких розривах утримують надколінник зв'язок або звичному вивиху, лікування передбачає оперативне втручання. Воно може проводитися відкритим методом або за допомогою артроскопії. Цей метод дозволяє, не роблячи великих розрізів і артротоміі, провести стабілізацію колінної чашечки і суглобової капсули через міні доступи.

 

Перед операцією необхідно провести клінічну діагностику коліна, щоб визначити тяжкість травми і уточнити ушкодження за допомогою додаткових методів обстеження. Після цього проводиться передопераційне планування для точного хірургічного лікування колінного суглоба.

 

Операція спрямована на усунення вивиху надколінка, корекцію його неправильного положення. В процесі операції зміцнюється капсула суглоба, проводиться пластика утримують зв'язок надколінника. При переломах надколінника, кісткові уламки можуть фіксуватися металевими гвинтами, тобто виробляється остеосинтез надколінка. Після таких операцій пацієнт перебуває під наглядом протягом тижня, потім продовжує реабілітаційний період самостійно, дотримуючись усіх приписані медиками правила. Щадний режим триває 3-4 тижні, потім, протягом декількох місяців, пацієнт виконує лікувальну гімнастику. У таких випадках травма коліна потребує серйозного лікування, яке, при дотриманні всіх необхідних вимог, дає прекрасні результати.