Травми й захворювання суглобів

Травми й захворювання суглобів – одна з найчастіших патологія, яка, як правило, із труднощами піддається лікуванню. Щоб вилікувати якесь захворювання суглоба, потрібно знати точну причину його виникнення. Але сьогодні медицина має у своєму розпорядженні достатній арсенал діагностичних методик для цього. Однієї з таких методик є артроскопія.

 

Що таке артроскопія

 

 Артроскопія – це метод візуального (оком) вивчення порожнини колінного суглоба за допомогою спеціального оптичного приладу – артроскопа. Артроскопія відноситься до ендоскопічних методів діагностичних досліджень. Її застосовують із метою діагностики й лікування при ушкодженнях і захворюваннях суглобів, іноді – для контролю над результатами лікування.

 

 Уперше артроскопію колінного суглоба на трупі за допомогою цистоскопа (оптичного приладу для огляду внутрішньої поверхні сечового міхура) провів в 1918 році професор Токійського університету Такагі. В 1920 році він зробив артроскопію за допомогою артроскопа власної конструкції у хворого з туберкульозом колінного суглоба. Але метод одержав визнання тільки в 60-і роки минулого сторіччя після створення учнями Такагі японськими вченими Ватанабе й Такеда зручної моделі артроскопа.

 

 У набір сучасного артроскопа входить і хірургічний інструмент, що дозволяє проводити за допомогою артроскопії не тільки діагностичні дослідження, але й різні маніпуляції, невеликі операції в області суглоба (наприклад, промивання суглобної порожнини, часткове видалення меніска, видалення вільних тіл і так далі). У процесі артроскопії можливе проведення біопсії (узяття шматочку тканини для лабораторного дослідження) синовіальної оболонки під контролем зору й фотографування внутрішніх суглобних структур.

 

Апарати для проведення артроскопії

 

 Артроскоп – це оптичне обладнання. В основі будь-якого артроскопа лежить система лінз, поміщених у тверду металеву трубку, яка з’єднується зі світловим кабелем. Світло проводиться в суглоб через спеціальну волоконну оптику, а зображення із суглоба через маленьку камеру передається на великий екран. Це дозволяє лікареві, що проводить дослідження, докладно розглянути внутрішні суглобні структури (хрящ, зв’язування і так далі), знайти ушкодження й при необхідності відразу ж провести лікування. Сучасні артроскопи оснащені волоконною оптикою, вони можуть мати різні кути спостереження (випускаються артроскопи з кутом 0˚ 30˚ і 70˚), поле зору від 80˚ до 90˚ і різнитися по діаметру тубуса ( є артроскопи з дуже маленьким діаметром для дослідження дрібних суглобів).

 

 Під час проведення дослідження лікар може збільшити поле зору, обертаючи прилад навколо осі. Наприклад, у поле зору 30˚-го артроскопа можна розглянути те, що перебуває прямо й небагато збоку від об’єктива, а 70˚-го артроскопа – те, що перебуває більш віддалено.

 

 Як проводиться артроскопія

 

 Артроскопія проводиться в операційній під загальним або спиномозговим знеболюванням. Для проведення найпоширенішого виду артроскопії – дослідження колінного суглоба через розріз шкіри довжиною близько 4 мм у зігнутому під прямим кутом колінному суглобі спеціальним інструментом проколюють суглобну капсулу, розгинають суглоб і вводять артроскоп. Порожнину суглоба заповнюють стерильним фізіологічним розчином, після чого за допомогою артроскопа вивчають різні її відділи.

 

 При цьому дослідженні можна добре розглянути зміни суглобного хряща, зв’язувань, менісків при травмах, запальних і обмінних захворюваннях. Найчастіше артроскопія робиться при патології колінного суглоба. Крім того, вона застосовується при захворюваннях і травмах гомілковостопного, стегнового, плечового, ліктьового, промінного - зап’ястного суглобів.

 

 Якщо в процесі діагностичної артроскопиії виявляються якісь порушення, то проводиться їхнє лікування, у тому числі за допомогою хірургічної операції, проведеної ендоскопічними методами ( за допомогою інструментів, уведених за допомогою артроскопа). Але в деяких випадках потрібна операція, проведена через звичайний хірургічний розріз. Вона також може бути проведена відразу ж після діагностичної артроскопії, поки хворий перебуває під наркозом.

 

 Післяопераційний період після артроскопічних операцій проходить швидше, чим після звичайних – невеликі ранки гояться через кілька днів, а повне відновлення роботи суглоба наступає через 3–4 тижня.

 

 Іноді при артроскопії, як і при будь-який іншій хірургічній маніпуляції, трапляються ускладнення: ушкодження кровоносних судин і нервів, у ранку може потрапити інфекція, післяопераційний період може ускладнитися запаленням і закупоркою вен. Тому протипоказанням для артроскопії є будь-які гнійні запальні захворювання.

 

 Артроскопія – сучасний мало травматичний метод діагностики й лікування захворювань суглобів.